1oy

IELTS – IELTS İngilizce Testi

IELTS Nedir ?
Tam açılımı International English Language Testing System (IELTS) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesi ile IELTS oluşur.

IELTS Sınavı Dünya çapında yapılan  İngilizce seviye tespit sınavıdır. Türkiye’de yapılan Yabancı Dil Sınavı kısaca Yds Uluslararası versiyonu gibi düşünülebilir. IELTS Dil sınavında dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak yeteneklerinizi ayrı ayrı ölçerek İngilizce bilginizi tespit eder, puanlar ve ilgili kategori de isimlendirir. IELTS Sınavı belli tarihlerde Türkiye’de de yapılmaktadır ve toplam süresi toplam 2 saat 45 dk’dır. IELTS sınavında 4 farklı soru tipinin bir araya gelmesiyle genel puanınız hesaplanır.

Listening – Genel İngilizce Dinleme ve Anlama Yeteneğinizin tespit edildiği sınavdır. (4 bölüm, 40 soru, 30 dk.)

Reading – Genel İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60dk.) – Akademik İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60 dk.)

Writing – Genel İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,30 dk.) – Akademik İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,60 dk.)

Speaking – İngilizce konuşma yeteneğinizin tespit edildiği kısımdır. (11-14 dk.)

İngiltere çıkışlı olan bu sınav IELTS Academic ve IELTS General olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

IELTS General en çok bankada çalışmak isteyen personellerin tercih ettiği bir yöntemdir. Banka’da çalığan personeller eğer İngilizce biliyorsa maaşının belli bir yüzdesi kadar ek ödenek alıyor. Bu sebepten dolayı ek maaş almak isteyen adaylar IELTS General sınavını tercih ederler.

IELTS Academic ise yurt dışında eğitim gören öğrencilerin eğitimine devam etmek isteyenlerden talep edilen bir sınavdır, Türkiye’de yüksek standartlara sahip olan bazı üniversiteler de hazırlık sınıfını atlamaları için bu sınava giren ve başarılı olan öğrencilerin sınav sonuçlarını kabul ederler ve hazırlık sınıfını atlatarak direkt olarak 1. sınıftan başlamasına olanak sağlar. IELTS İngilizce seviye tespit sınavı sonucunda adaylar aşağıda belirtilen puanlama sistemine göre bir puan alırlar.

9 – Expert User
Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.

8 – Very Good User
Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.

7 – Good User
Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.

6 – Competent User
Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir

5 – Modest User
Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.

4 – Limited User
Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.

3 – Extremely Limited User
Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.

2 – Intermittent User
En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker.

http://www.yabancidilegitim.com/ielts/

Bu siteye yorum vapmak için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu Siteyi Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O zaman

...