2oylar

Dmoz nedir? Dmozun faydaları nelerdir? Nasıl kayıt olunur?

Dmoz Nedir?

Açılımı; The Open Directory Project olan ve Türkçe karşılığı “açık dizin projesi” olan Dmoz bir listeleme sitesi olarak tanımlanabilir. Dünyanın en önemli arama motorlarından en ufak arama motorlarına dek geniş bir yelpazesi olan DMOZ; AltaVista, A9, AOL, Clusty, Gigablast, Google, Lycos, MSN, Teoma, Yahoo gibi arama motorları bu dizin sisteminden faydalanmakta, Chache (önhafızaleme) ve Scriptleri (böcekleri) bu internet üzerinden çalıştırmaktadır. Dünyanın en büyük ve en nitelikli listesine sahip internet arşivi Dmoz kullanıldığında, PageRank’ten de yararlanmış olursunuz. Böylelikle, internet sayfalarınıza daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

Çalışma sistemi şöyle kısacasınebilir; arama motorları Dmoz’un verilerine bağlanmaktadır ve böylece bilgi alışverişi yapılır. Dolayısı ile Dmoz’a kayıt yaptırdığınız zaman çoğu dünyanın önemli arama motorları arasında bulunan arama motorlarına da kayıt olmanızı sağlamaktadır. Doğru bilgilere ulaşmanın epey güçleştiği internet ortamında Dmoz, bilgilerin en temiz halini sunmaktadır.

Dmoz’a Nasıl Kayıt Olunur?

SEO dşayetleri epey yüksek olan Dmoz’a kayıt olmak için sitenizin bir takım özelliklere sahip olması gereklidir. Düzenli Aralıklarla güncelleştirdiğiniz ve kendine özgün içerikler barındıran internet sitenizi Dmoz’a kayıt ettirmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.
 
1)     http://www.dmoz.org/ adresine giriniz.

2)     Sitenize makul bir kategori bulmak için ilgili kelimeyi yazarak “Search’e tıklayınız.

3)     İlgili kategoriye tıklayarak “Adres Öner”e tıklayınız ve açılan sayfadan aşağıdaki bilgileri giriniz.
  
a) Site Adresi:
Bu bölüme internet sitenizin internet adresini eklemelisiniz.

b) Site Başlığı:
Site başlıkları arama düzeninde son derece büyük öneme sahiptir, buna makul seçimler yapmalı ve sözcüklerin sadece ilk harflerini büyük olarak kaydetmelisiniz.

c) Site Açıklaması:
Dmoz’a kayıt yaptırırken, internet sitenizin açıklamasını da girmelisiniz. İnternet sitenizin tanımı, amacı gibi bilgilerin yer alacağı açıklamada herhangi bir yazım, noktalama yanlışı olmamalıdır.

d) E-posta Adresi:
Son olarak Dmoz ile bağlantı kurabileceğiniz ve sürekli kullandığınız e-posta adresinizi yazıyorsunuz.

Bu müracaat sonucunda, tamamı gönüllü olan editörler tarafından siteniz, en ince detaylarına dek incelenmektedir. Dmoz’un ölçütlerine makul olup olmadığına karar verildikten sonra Dmoz’da makul görüldüğü takdirde siteniz bulunmaktadır.

Dmoz’a Kaydolmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kaliteli bilgilere, kaliteli internet siteleri vasıtasıyla ulaşmamızı sağlayan Dmoz’a kayıt yaptırmak için internet sayfanızın bir akım özelliklere sahip olması gereklidir. Bu doğrultuda, ilk önce sitenizde bulunan her nedenun özgün olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra internet sayfanızın dizaynı da son derece büyük önem arz etmektedir. Sürekli olarak güncellenmesi, daha fazla ziyaretçi çekmenize yardımcı olacak olan Dmoz için çok önemlidir. Dmoz’a kayıt olduktan sonra yine belirlenmiş olan ölçütleri sürdürmeniz gereklidir. Dmoz editörleri, sürekli olarak kayıtlı internet adreslerini de kontrol etmektedir.

Bunların yanı sıra,
Kayıt esnasında sitenizi tanımlayan yazı içerikleri, başlıklar da son derece büyük öneme sahiptir. Bu açıklamalarda bulunan yazım yanlışları, noktalama işaretleri eksikliği, devrik ve anlamsız cümleler Dmoz kayıtları için engel oluşturmaktadır.

Dmoz’un Avantajları Nelerdir?

Gün geçtikçe bilgi çöplüğü haline dönüşen internet dünyasının en seçkin ve en doğru bilgileri sunan Dmoz, bunun yanı sıra kayıtlı sitelerine bir takım üstünlüklar sağlamaktadır. Özellikle arama motorları ile yakından ilişkiye sahip olan Dmoz, yüksek SEO dşayetleri taşımaktadır. Dolayısıyla internet sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlarken, daha çok ziyaretçinin dikkatini çeker hale gelmektedir.  Tamamen gönüllülerden oluşmuş yönetici ve editör kadrosuyla internet sitelerini, bloglarını yakından takip eden Dmoz, bilhassa özgünlüğe büyük önem vermektedir.
Dmoz’un ayrıştırdığı çöpler vasıtası ile, çok daha nitelikli bilgilere ulaşabilmekteyiz. Bu bunun yanı sıra internet sitenizin PageRank’ine katkı sağlamakta ve daha çok ziyaretçi çekmektedir. En büyük arama motorlarından, en ufak arama motorları Dmoz’un dizinlerine göre sıralama yapmaktadır. En doğru bilgi, en doğru yoldan, en nitelikli biçimde evrensel olarak paylaşılmalıdır ilkesi ile yola çıkan Dmoz özellikle SEO çalışmaları gerçekleştiren internetmasterlar tarafından önemsenmektedir.

 

http://redlineyazilim.com/blog/dmoz-nedir-dmozun-faydalari-nelerdir-dmoza-nasil-kayit-olunur/

13 yorumlar

1oy

Gökay Points325
5 kez baş vuruda bulundum profesyonel anlamda kabul etmiyorlar nedense

Fatih C yorumlandı 26, Mart, 2015

Bende bi kaç kez denedim :) Yazıyı gördüğümde aklıma geldi gene başvurdum :D takmamak lazım bence

0oy

Dmoz bu konuda çok seçici , dmoz'a alışıla gelmişin dışında bir site eklemeniz gerekiyor.Bu sitenin buram buram kalite kokması gerekiyor zira dmoz türk kızlarından bile daha nazlıdır :)

Sana tavsiyem farklı açıklamalarla tekrar tekrar denemendir , ben 15 yada 16 deneme sonunda kaydettirmiştim :)

0oy

birnc Points1335
Editör tanıdığınız yok mu? Varsa bende bir demli dmoz kaydı alayım :)

Fatih C yorumlandı 26, Mart, 2015

Wolaaa Orda damı torpil var :D
Dmoz nazlı diyor adam sen torpil Dmozun kızını alır banlarım :D

0oy

bir ara bir editör arkadaşım vardı hemde web tasarım kategorisinde , ama dmozda şöle bi sistem varmış editörlük daim değilmiş yani sitede sürekli editör akışı var 3 ve 6 aylık olmak üzere 2 editörlük rolü var arkadaşım 3 ayın sonunda gönüllü yaptığı dmoz editörlüğünden doğal olarak çıkarıldı :D

Ama dediğim gibi sürekli başvuruda bulunun , bazen karşıdaki editörün mahmurluğuna denk geliyosunuz yada keyifli günündeyse kabul ediyor :) Başvuruda bulunurken farklı olun özgün olun :)

0oy

Gökay Points325
film sitesini kabul ederler mi etmezler kesinlikle ben film sitem için baş vuruda bulunmuştum çok saçma sapan bir dmoz bana göre ayrıca dmoza sitemizi kayıt ettirdik diyelim ne + olacak bunuda çözmüş değilim:)

0oy

dostum film sitesini kabul ediceklerini sanmıyorum , dmozun artıları google sitene rank verirken dmoza eklimi diyede kontrol eder.Ayrıca dmoz 1998 den beri kendinden ödün vermeyen bir dizin prsi7. Google siteleri sıralamaya sokarken ve rank verirken dmozda siten eklimi bunuda göz önünde bulundurur. Tıpkı alexa gibi :) dmozun etkisi büyük kısaca :)

Bu siteye yorum vapmak için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu Siteyi Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O zaman

...